Нагадаємо, до платників єдиного податку 3 групи відносяться, зокрема, юридичні особи – суб’єкти господарювання різних організаційно-правових форм, у яких обсяг доходу протягом календарного року не повинен перевищувати 1167 мінімальних заробітних плат (на 2025 рік ця сума становить 9336000 грн). Це визначено вимогами пп. 3 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Юрособа – єдинник 3 групи використовує дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пп. 44.2, 44.3 ПКУ.
Облік доходів такого платника здійснюється відповідно вимог Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Мінфіну від 29.11.1999 р. № 290, а формування витрат – відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.1999 р. № 318.
Платники податків зобов’язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених п. 44.1 ПКУ, а також документів, що стосуються виконання вимог законодавства, контроль за дотриманням яких здійснюють контролюючі органи. Зберігання таких документів має тривати протягом термінів, встановлених законодавством, але не менше:
Строки зберігання документів та інформації, визначені п. 44.3 ПКУ, розраховуються з дня подання податкової звітності чи іншої звітності для складення якої використовуються зазначені документи та/або інформація. У разі її неподання – з передбаченого ПКУ граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов’язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, – з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів – з дня завершення строку їх дії).
У разі ліквідації платника податків документи, визначені п. 44.1 ПКУ, за період діяльності платника податків не менш як 1825 днів (2555 днів – для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю відповідно до ст. 39 і ст. 39-2, п. 141.4 ПКУ), що передували даті ліквідації такого платника, у встановленому законодавством порядку передаються до архіву.
Передбачені п. 44.3 ПКУ строки зберігання документів та інформації продовжуються на період зупинення відліку строку давності у випадках, передбачених п. 102.3 ПКУ.
Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести детальний облік доходів, витрат та інших показників на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, ведення яких передбачено законодавством (п. 44.1 ПКУ).
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених первинними документами (абз. другий п. 44.1 ПКУ).
Звертаємо увагу! Регулювання методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Мінфіном, який затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, а також нормативно-правові акти для державного сектору. Тому з питання відображення у бухгалтерському обліку доходів і витрат доцільно звернутись до Мінфіну.
Таке роз'яснення розміщено на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 108.05.
У блозі Новин вебсервісу СОТА ви можете ознайомитись із такими матеріалами: